Zenei élet

· Kórusok, Kaláris
· Adventi koncert
· Kórustalálkozó 2010. április 23.
· Muzsika kertje
· Országos zenei vetélkedő

Kórusok, Kaláris


KÓRUSMUNKA

- Iskolánk felső tagozatos tanulóiból szerveződik újjá minden tanév elején a gyerekkórus, amely minden évben 25-30 főből áll. A kóruspróba minden héten egyszer az órarendbe beépítve, (idén csütörtökön a 6. órában) zajlik.
A tanév első félévének legjelentősebb eseménye a kórus számára a karácsonyi hangverseny. Lelkesen készülünk erre a nagyszabású rendezvényre.
A második félévben az iskolánk által megrendezésre kerülő Kaán Károly természet-és környezetismereti verseny megnyitóműsorában lép fel a kórus.
Emellett több más iskolai rendezvény, program nyújt lehetőséget arra, hogy az énekkar bemutatkozhasson a közönségnek./pl.: iskolai ünnepi műsorok, községi rendezvények, iskolanap, évzáró, ballagás stb./.
Hagyományteremtés illetve ismerkedés, kapcsolattartás céljából, az idén már 4. alkalommal, kórustalálkozót szerveztünk a környező általános iskolák gyerekkórusainak számára.
Ezen a találkozón Fót, Kistarcsa, Csömör és Gödöllő iskoláinak kórusait láttuk vendégül. Szeretnénk, ha ily módon több lehetőség nyílna a környező iskolák zenei életének, oktató-nevelő munkájának a megismerésére.

- Hét éve az iskolában tanító pedagógusokból, iskolai dolgozókból felnőtt kamarakórus is alakult.
A 10-15 főből álló lelkes társaság kezdetben az együtténeklés öröméért szerveződött. Azóta több lehetőség is adódott a szereplésre/pl.: Adventi hangverseny, Mindenki karácsonya, alapítványi bál, iskolanap, a községi Szent László Hét rendezvénysorozat, kórustalálkozó/.A gyerek-és a felnőtt kórus is, jó kapcsolatot alakított ki a fóti Németh Kálmán Általános és Alapfokú Művészeti Iskola gyerek és pedagógus kórusával, ill. a csömöri Mátyás király Általános Iskola kórusaival, Vendég fellépőként részt veszünk az iskolák zenei, kulturális rendezvényein.


NÉPZENE, HAGYOMÁNYŐRZÉS

- Mogyoród községben a népi hagyományok ápolása, őrzése napjainkban is fontos közösségi feladat. Hasonló célból alakult meg iskolánk felső tagozatos tanulóiból nyolc éve a Kaláris népi énekes együttes, amelyben énekelnek végzős diákok is.
Repertoárjukban különféle tájegységek népdalaiból összeállított népdalcsokrok szerepelnek.
Többször felléptek már a helyi Szent László Hét rendezvénysorozat keretében megrendezésre kerülő népdalköri találkozókon. Emellett a községi rendezvényeken (szüreti felvonulás, okt.23-ai, ill. március 15-i községi ünnepség), együtt szerepeltek a Jakab Mihály Népdalkörrel.

- Fellépésüket amellett, hogy szépen énekelnek, az teszi színessé, hogy a helyi népdalkör és alapítvány anyagi támogatásával gyönyörű népviseletben énekelhetnek.
Többször versenyeztek már területi népdaléneklési versenyen, ahol ezüst-és bronzminősítést is kaptak már.

- A legkiemelkedőbb eredményt 2003-ban érték el. A népzenei együttesek országos minősítő versenyén az ifjúsági népdalkörök kategóriájában bronzminősítést kaptak.

- Több alkalommal versenyeztek a Budapesten megrendezésre kerülő Nemzetközi Művészeti Gyermek és Ifjúsági Fesztiválon, ahol a legkiemelkedőbb eredményt a bronzminősítés jelentette.
Már többször beneveztek a Sződligeten minden évben megrendezésre kerülő Dunakanyar Népművészeti Versenyre, ahol eddig sikerült mindig bronzminősítést szerezni.

- Természetesen az iskolában megrendezésre kerülő számos program állandó résztvevője a Kaláris együttes (iskolai ünnepségek, karácsonyi hangverseny, Ki Mit Tud).
Meghívást kaptak már Fótra, a városi adventi rendezvényre, ahol a mogyoródi bölcsőskét mutatták be.
A fóti Németh Kálmán Általános és Alapfokú Művészeti Iskola már többször vendégfellépőként meghívta az együttest, népzenei jellegű hangversenyeire, amit mindig szívesen fogadnak.

- A népzenei hagyományok megőrzésének példájaként minden tavasszal megrendezésre kerül a felső tagozatosok számára meghirdetett iskolai népdaléneklési verseny, ahol szóló ének és csoportos ének kategóriában nevezhetnek tanulóink. A verseny lehetőséget biztosít azoknak a tehetséges gyerekeknek a felkarolására, akik méltón képviselhetik iskolánkat, Mogyoród községet a különféle szintű népzenei versenyeken, rendezvényeken.

Adventi koncert

A képen diákokból álló kórus látható


Adventi koncert
2009. december 17.
„S az áradó hangokkal emelkedik lelkünk.
Míg szent tüzünk a dallam táplálja,
S az angyalok kiülnek a felhők hátára.”
(Alexander Pope)


A hagyományoktól eltérően, az idén a helyi római katolikus templomban került megrendezésre iskolánk adventi hangversenye.
Kórusaim számára nagyon meghatározó ez a fellépési lehetőség, és az első félévnek egyben a legjelentősebb zenei eseménye.

Az előkészületekben nagyon sokan segítették munkámat, mind az iskola és a szülők, mind az egyház részéről. Összefogás nélkül nagyon nehezen tudtunk volna ilyen színvonalas eseményt megrendezni.
A hagyományokhoz tartozik, hogy számos hagyományőrző csoportot, vendéget hívunk meg erre a koncertre. Az idén is nagyon sokrétű, színes program állt össze.

A koncert elején iskolánk igazgatónője, Zsákainé Bodoki Gabriella mondta el köszöntő gondolatait, mellyel lélekben is ráhangolódhattunk az adventre, a karácsonyvárásra.

A hangverseny első fellépője természetesen az iskolai gyermekkórus volt. Az idén a kórus kiegészült harmadikos, negyedikes tanulókkal, így már egy igazi kórushangzást sikerült elérni, amit még tökéletesebbé a helyi adottság, a kiváló templomi akusztika tett.

A következő fellépő, a közel 30 éve működő hagyományőrző együttes, a helyi Jakab Mihály Népdalkör volt.
”Szállást keres a szent család” címmel egyházi népénekeket énekeltek.

Az énekes zenét, hangszeres zene követte.

Telemann d-moll szvitjének IV. tétele csendült fel, amit Pápista Andrea és jómagam fuvolán, Nyári László hegedűn és Jakab László kántor zongorán adott elő.

Az idei koncert első vendégkórusa először lépett fel Mogyoródon. Ők a Rákospalota MÁV-telepi Jézus szíve kórus. Nagyon változatos műsorukkal tették színessé a koncertet. Kórusvezető: Kereskényi János Péter

Őket a szintén vendég, csömöri Amantis kórus követte. Ezt a felnőtt nőikart kollégám, Nyikos Edit énektanár vezeti, kinek gyermekkórusa már többször fellépett iskolánkban, kórustalálkozó és adventi koncert alkalmával.
A következő fellépő, a római katolikus plébánia Szent Mihály kórusa volt.

A kórus vezetője az a Jakab László kántor, aki a kórusaim zongorakísérője és a hangszeres kvartett zongoristája is egyben. Nagyon sok segítséget kaptam tőle szakmai szempontból a felkészülés során.

Szintén nagyon jó kapcsolat alakult ki a következő kórus és a mi kórusaink között. A fóti Kisalagi Pedagógus Nőikar is már több alakalommal volt a vendégünk zenei rendezvényeinken.
Kórusvezető: Bartháné Koczka Mónika

A koncert utolsó fellépője iskolánk felnőtt kamarakórusa, akik szintén minden koncert állandó szereplői. Itt szeretném megköszönni, hogy a kora reggeli próbákon részt vettek, a tanítás és a sok iskolai program mellett volt kedvük, erejük felkészüléshez!
Remélem, jövőre sem csökken majd a lelkesedésük!

A koncertet a résztvevő felnőtt kórusok összkari száma zárta, mely egy angol karácsonyi ének magyar nyelvű feldolgozása volt.
Nagyon felemelő élmény volt vezényelni és hallani ezt a csodálatos kórushangzást, amikor kb. nyolcvan felnőtt énekel ezen a csodálatos akusztikájú templomban!

Az egész koncert anyagából DVD felvétel készült „Karácsonyvárás Mogyoródon” címmel, melyben a helyi karácsonyi népszokások, és a községi karácsonyi rendezvény kiemelt pillanataiból elevenednek fel képek.

Köszönet az iskolavezetésnek, minden szervezésben segítő kollégának, szülőnek, résztvevőnek, hogy létrejöhetett ez a színvonalas koncert.
Örülünk, hogy az advent szelleméhez méltóan lélekben együtt várhattuk a karácsonyt, és megpihenhettünk az ünnephez közeledvén a megszokott hétköznapok sűrűjében.

Jövőre reméljük szintén lehetőség nyílik egy újabb adventi koncert megszervezésére, ugyanezen a helyszínen!
Moldovánné Bényei Anna
Szervező, kórusvezető

Kórustalálkozó 2010. április 23.

Ezen a képen a diákjainkból álló kórus látható


2010. április 23.-án, - idén már 4. alkalommal - került megrendezésre iskolánkban a Gyerekkórusok regionális találkozója.

A kétévenként szerveződő zenei program lehetőséget nyújt a környező általános iskolák kórusai számára, hogy egy kicsit kilépve szűkebb pátriájukból, bemutatkozhassanak egymásnak, a helyi közönségnek.

Iskolánk gyerekkórusán kívül az idei találkozón részt vett a fóti Ökumenikus Általános Iskola és Gimnázium két kórusa, valamint a csömöri Mátyás király Általános Iskola két kórusa is.

A kórusokat megérkezésük után szerény vendéglátásra invitáltuk az iskolai ebédlőbe, majd beéneklés, színpad - és hangpróba következett a tornateremben.

A találkozó fénypontja a 17 órakor kezdődő gálahangverseny.

Ennek megnyitóműsorában fellépett a helyi önkormányzati óvoda csoportja népi játékokkal, az iskolában működő Kékpántlika néptánccsoport görög táncot mutatott be és zárásként az iskola felnőtt kamarakórusa énekelt.

Ezután léptek színpadra a vendégkórusok.

Az előadott műsorszámok között felcsendültek Kodály Zoltán, Bárdos Lajos és Handel művei. Hallhattunk kánonokat, más népek dalait is, és a könnyedebb műfaj kedvelői is örömüket lelhették a Beatles és Bob Dylan dalaiban.

A rendezvény anyagi hátterét az iskola alapítványa és Paulovics Géza mogyoródi képviselő biztosította, de emellett önzetlen segítséget kaptam a következő zenét szerető, kedvelő személyektől, akiknek áldozatos munkája nélkül nem rendezhettük volna meg az idei találkozót!

Köszönet Elek Lajosné,Csillának aki a virágcsokrokat készítette a fellépőknek, Erdős Álmosnak a hangosításért,Csillag Erzsébet helyi üvegfestőnek, aki az emlékplaketteket festette,a lelkes szülőknek, akik segítettek a szendvicseket kenni, ill. a székek elhozatalában, a Don Bosco nővérektől. Emellett több szülő ajánlott fel süteményt a vendéglátáshoz.

Köszönet kollégáimnak, kiknek a segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg ez a program!

„Élve, remélve több fényt hívjunk
tavaszi örvényt zúzmarás fákra,
s erre a nagy világra.
A legszebb dal felszálljon,
Emberben vérré váljon, legyen a szívek táján
Örökös tűzszivárvány.”
(Nagy László)
Moldovánné Bényei Anna
Kórusvezető, szervező

Muzsika kertje


MUZSIKA KERTJE II.
Bérletes hangversenysorozat
2009/2010-es évad

Az idei tanévben is folytatódott, az óvodás és iskoláskorú gyerekek számára rendezett zenei bérletes sorozatunk, a „Muzsika kertje”.
A három előadásból álló sorozat most is sok gyermeket, felnőttet vonzott iskolánkba, még a szomszédos Fótról is érkeztek hozzánk látogatók.
Az első előadásra 2009. november 26-án került sor. A népzenét játszó DŰVŐ Együttes adott nagyszerű, élvezetes koncertet.
Elsősorban palóc népzenét játszanak, de nagyon sok erdélyi település pl. Szászcsávás muzsikája is a repertoárjukhoz tartozik.
Műsoruk címe: „Előre, csak előre…”, ami egyben lemezbemutató koncert is volt.

A második előadást 2010. február 26-án rendeztük.
Ez már zeneileg egy más stílust képviselt. A gödöllői Arpeggio Gitárzenekar volt a vendégünk. A zenekar a gödöllői zeneiskolában alakult. Tagjai tanárok, régi is jelenlegi diákok. Az együttes alapítója és vezetője: Kósáné Szabó Beáta tanárnő.
Az előadás egy zenei utazás volt térben és időben. Ennek köszönhetően nagyon sokféle nemzet jellegzetes zenéjét ismerhettük fel. A koncerten sok érdekes játékot is játszhattak a jelenlévő gyerekek.
Nagyon kellemes délutánt tölthettünk együtt a lelkes fiatalokból álló zenekarral!

A sorozat utolsó koncertjére 2010. május 6-án került sor. A szintén gödöllői Talamba Ütőegyüttes lépett fel nálunk.
Az együttes népszerűségét méltán bizonyította, hogy ezen a koncerten láttunk vendégül legtöbb nézőt. A fiatalokból álló együttes egy igazán gyerekeknek való műsorral készült. A zene fejlődését mutatták be az őskortól napjainkig. Közben több ütőhangszert megismertetve a gyerekekkel.
Az egész koncert idején nagyon vidám, felszabadult volt a hangulat.
A gyerekek, mint az eddigi koncerteken mindig-most is kisebb ajándékokat kaptak a feltett kérdésekre adott helyes válaszokért.
Emellett a koncert végén, értékes könyvet kapott az a három bérlettel rendelkező gyerek, akinek a nevét kisorsoltuk.

Reméljük jövőre is rendelkezésünkre áll majd elegendő anyagi forrás a sorozat folytatásához!

Köszönjük az alábbi támogatók segítségét, nélkülük nem jöhetett volna létre ez a sorozat:
Mogyoród Nagyközség Önkormányzata, Gombai Cukrászda, Paulovics Géza és Babicz Balázs képviselők, Coop üzlet, Sallai DVD Téka, Hantos Hidegkonyha Bt, Don Bosco nővérek, Foki György, és az iskola Mogyoródi Közoktatásért Alapítványa.
Végül hálás köszönet elsősorban Zsákainé Bodoki Gabriellának, iskolánk igazgatónőjének, kollégáimnak, köztük Kurucz Katalinnak az önzetlen segítségért és szervezőtársamnak, Gulácsi Attilának!
Moldovánné Bényei Anna
Énektanár, szervező

Országos zenei vetélkedő


Az elmúlt tanév végén keresett meg dr. Varga Károly azzal a kéréssel, hogy szeretne-e iskolánk bekapcsolódni egy országos szintű zenei vetélkedősorozatba?
Nem kellett sokat gondolkoznom, az igazgatónő is támogatott, úgyhogy belevágtunk a dologba.
Azért ragadtuk meg a lehetőséget, mert nincs tudomásom hasonló jellegű játékról, vetélkedőről.
Ez a sorozat a Hungaroton Hang Játék nevet viseli. A múlt tanévben az ún. alapjátékot játszottuk le iskolánkban. Ehhez nem kellett semmiféle zenei felkészültség, csak annyi, hogy zenekedvelő gyerekek alkossák a csapatokat.

Nagyon sokféle, izgalmas feladatot kaptak a gyerekek. Különféle zenehallgatási részletekhez kapcsolódóan kellett tippelniük, országokat megnevezni, hangszereket felismerni.
Volt karmesterverseny, dalnokverseny és még ügyességi verseny is, melynek az volt az érdekessége, hogy míg a csapattagok énekeltek egy népdalt, egy kiválasztott gyereknek a csapaton belül ritmusra kellett pattogtatni, ill. mozogni labdával.
A gyerekek szinte minden feladatot ügyesen végrehajtottak és nagyon kellemesen telt el a délután.
A résztvevő csapatokon kívül népes szurkolótábor is figyelemmel kísérhette az eseményeket.

Az idei tanévben már egy komolyabb felkészülést igénylő játékban volt részünk. Ez a játék a bécsi klasszicizmusra épült, ill. ez volt a témája,a ”Bécsi játék” nevet viselte.
A gyerekeknek terjedelmes mennyiségű zenetörténeti anyagot kellett elolvasniuk, ehhez járult még zenehallatási anyag is a zeneszerzők műveiből.
Maga a vetélkedő a szomszédos Kistarcsa egyik iskolájában zajlott 2010. március 29.-én.
Két hatfős csapattal vett részt iskolánk.
A vetélkedő nehéz volt, egyben tanulságos is számunkra!
A csapatok képzeletbeli minősítő oklevelet kaptak a zsűri pontozása alapján.

Május 10.-én mi láttuk vendégül a kistarcsai csapatot.
Ennek a vetélkedőnek a XX. század, ill. a kortárszene volt a témája.

Iskolánk négy hatfős csapattal vett részt, melynek tagjai voltak: Paulovics Laura 5.b, Babicz Veronika 6.b, Juhász Vivien 6.b, Juhász Rebeka 6.b, Kosik Kamilla 6.b, Kovács Emőke 6.b,
Fekete Botond 7.b, Schleisz Bence 7.b, Monostori Richárd 7.b, Juhász Zsolt 7.b, Maszlag Richárd 7.b, Hegedűs Kristóf 7.b, Kollár Drina 7.a, Erdős Fanni 7.a, Kovács Sára 8.a, Tamás Dorottya 8.a, Biró Olivér 8.b, Lichner Roland 8.b, Kurucz Jessica 8.b, Erdős Janka 8.b, Bánsághi Tekla 8.b, Papp Ágnes 8.b, Falcinelli Edit 8.b, Juhász Bence 8.b

Varga Károly nagyon élvezetesen vezette le a játékot és feltett kérdéseivel, szinte már meg is adta a választ a gyerekeknek.
A feladatok hasonló jellegűek voltak, mint az alapjátéknál, de a XX. századi zenére és a kortárs zenére, zeneszerzők műveire épült. Bár itt is volt felkészülési anyag, ill. zenehallgatási anyag is!
A vetélkedő után szünet következett, majd egy negyedikes és két ötödikes csapat részvételével Károly levezényelte azt az alapjátékot, melyet már a múlt tanév végén lejátszottunk iskolánkban, de most más résztvevőkkel.

A csapatok tagjai a következők voltak: Farkas Gréta 4.b, Fekete Orsolya 4.b, Kurucz Csenge 4.b, Pető Tamás 4.b, Juhász Donát 4.b, Hutter Viktor 4.b,Szaka Barbara 5.a, Juhász Emese 5.a, Papp Margaréta 5.a, Mongyi Bernadett 5.a, Kamarás Vazul 5.a, Nagy Levente 5.a, Lichner Szintia 5.b, Hantos Dorina 5.b, Kovács Andrea 5.b, Kamarás Patrik 5.b, Merkel Márk 5.b, Biró Gandalf 5.b

Jövőre újra folytatódik majd ez a játéksorozat. Mivel az idén nagyon sok nyolcadik osztályos tanuló versenyzett gondoskodnunk kell az utánpótlásról. Szerintem a negyedikes,ill. az ötödikes csapatok méltó utódai lesznek a nagyoknak!

A játéksorozatban való részvételnek egyrészt az a jelentősége volt számunkra, hogy játékos formában sokat megtudhattak, tanulhattak a gyerekek zenetörténeti korokról, zeneszerzőkről, fejlődött zenei hallásuk, készségeik. Másrészt, a Hungaroton Records jóvoltából kedvezményes áron vásárolhatott iskolánk számos komolyzenei CD-t, melyek az énekórai anyag részletesebb megismerését teszik lehetővé!

Moldovánné Bényei Anna
énektanár
 
Belépés
Jelenlegi olvasók
Oldalainkat 6 vendég böngészi